Acest Site foloseste cookies. Continuand sa navigati site-ul va insemna ca sunteti de acord cu termenii nostri de utilizare Accept
logo


A 3-a Conferință Națională a Societății Române de Neurologie Pediatrică

cu participare internațională

26-28 octombrie 2017

Hotel Crown Plaza, București

 

DESCHIDE PROGRAM

A 3-a Conferință Națională a Societății Române de Neurologie Pediatrică

cu participare internațională

26-28 octombrie 2017

Hotel Crown Plaza, București

 

PROGRAM PRELIMINAR

Joi – 26 Octombrie 2017

07.30 – 08.30 Înscrierea participanților

08.30 – 08.40 Deschiderea Conferinței

08.40 – 10.30 Boli neurometabolice (partea I):
Moderatori: Catrinel Iliescu, Linda de Meirleir

08.40 – 09.25 Algoritmi de diagnostic în bolile lizozomale
Linda de Meirleir, Bruxelles, Belgia

09.25 – 10.10 Testarea genetică în bolile lizozomale
Alexander Gheldof, Bruxelles, Belgia

10.10 – 10.30 Mucopolizaharidozele – aspecte neurologice.
Mihaela-Adela Vințan, Camelia Al-Khzouz, Cătălin Dumitrache , Loria Mureșan Dumitrache – Cluj-Napoca, România

10.30 – 11.00 Pauza de cafea

11.00 – 13.00 Boli neurometabolice (partea a II a)
Moderatori: Diana Bârcă, Mihaela Vințan

11.00 – 11.50 Tulburări congenitale de glicozilare
Linda de Meirleir, Bruxelles, Belgia

11.50 – 12.10 Testarea genetică în bolile neurometabolice – serie de cazuri clinice
Ursu Radu-Ioan, Cristina Dragomir, Bianca Basangiu, Grațiela Chelu, Oana Mantescu, Marinela Malangeanu, Sandra Grigore, Viorica Elena Rădoi, Centrul de diagnostic Synevo, București, România

12.10 – 12.30 Deficitul de transportor de glucoză tip 1 (Glut1) în tulburările de mișcare pediatrice
Diana Bârcă, Linda De Meirleir*, Nathalie Smeets, Damien Lederer*, Carmen Burloiu, București, România/ *Bruxelles, Belgia

12.30 – 12.45 Aciduria glutarică tip 1 – aspecte clinice și evolutive, discuții pe marginea unui caz clinic – Mihaela-Adela Vințan, Carmen Culcițchi, Loria Mureșan, Cătălin Dumitrache Cluj, România

12.45 – 13.00 Cataracta congenitală, element-cheie în diagnosticul unei afecțiuni rare – sindromul Lowe Diana Bârcă, Linda De Meirleir*, Alexander Gheldof*, Oana Tarța-Arsene, Cristina Moțoescu, București România/*Bruxelles, Belgia

13.00 – 14.30 Prânz și vizionare postere

14.30 – 16.00 Boli neurometabolice (partea a III a)
Moderatori: Voica Foișoreanu, Iuliu Bacoș Cosma

14.30 – 14.50 Algoritm de diagnostic în leucodistrofii Diana Bârcă, Oana Tarța-Arsene, Catrinel Iliescu, Cristina Pomeran București, România

14.50 – 15.05 Rolul biopsiei musculare în diagnosticul bolilor neurometabolice ale copilului. Alexandra Bastian, Emilia Manole, București, România

15.05- 15.20 Testările genetice în bolile neurometabolice: abordarea NGS Vasilica Plăiașu, IOMC, București, România

15.20 – 15.35 Neuropatia optică ereditară Leber – cauză de scădere a acuității vizuale la adolescenți Adrian Burloiu, Carmen Burloiu, București, România

15.35 – 15.50 Boala Wilson: actualități Andrei Marinescu, Alice Dică, Dana Craiu, Diana Bârcă București, România

15.50 – 16.00 Ceroidlipofuscinoza neuronala tip 2 – unde ne aflăm? Casandra Munteanu, Cristina Mincă, Diana Bârcă, Catrinel Iliescu București, România

16.00 – 16.30 Pauza cafea

16.30 – 17.30 Sesiune educațională I – Scleroza multiplă la copil (SM)
(Modul discuții realizat cu sprijinul Merck Serono)
Moderatori: Carmen Burloiu, Carmen Sandu

16.30 – 16.50 SM la copii – cauze și factori de risc, rolul factorilor genetici și al factorilor de mediu
Carmen Burloiu, București, România

16.50 – 17.10 Cum diagnosticăm și cum evaluăm copiii cu SM Carmen Sandu, București, România

17.10 – 17.30 Sindromul radiologic izolat – relația cu SM Carmen Burloiu, București, România

17.30 – 18.30 Sesiune educațională II – Scleroza multiplă (SM)
(Modul discuţii realizat cu sprijinul Johnson&Johnson)
Moderatori: Dana Craiu, Cristina Pomeran, Alice Dica

17.30 – 17.50 Aspecte clinice ale SM la copii și adolescenți Alice Dica, Bucureşti, România

17.50 – 18.10 Particularități clinice și evolutive ale SM la copilul mic Dana Craiu, Cristina Boghean*, Carmen Burloiu, București/*Iași, România

18.10 – 18.30 Concepte actuale de tratament în scleroza multiplă la copil
Cristina Pomeran, București, România

18.30 – 19.30 Sesiune educațională III – Actualități în Distrofia musculară progresivă Duchenne (modul de discuții organizat cu susținerea Medison Pharma)
Moderatori: Niculina Butoianu, Daniela Vasile

18.30 – 18.50 Importanța testării genetice în diagnosticul DMD Elena Neagu, Ligia Barbarii, Laborator Genetică, INML, București, România

18.50 – 19.10 Aspecte practice privind managementul pacienților cu distrofinopatii Daniela Vasile, Spital “Victor Gomoiu”, Bucureşti, România

19.10 – 19.30 Actualități în tratamentul pacienților cu Distrofie Musculară Progresivă Duchenne – terapii inovative Niculina Butoianu, Dana Şurlică, Carmen Sandu, Spital”Alexandru Obregia”, București, România

19.30 – 21.30 Cocktail deschidere – Hotel CROWN PLAZA

VINERI – 27 Octombrie 2017

08.30 – 10.30 Epilepsii (partea I) – Genetica epilepsiei în practica clinică
Moderatori: Dana Craiu, Cristina Moțoescu

08.30 – 08.50 Genetica epilepsiei – unde suntem în 2017?
Dana Craiu, București, România

08.50 – 09.10 Rolul testării genetice în managementul epilepsiei Catrinel Iliescu, București, România

09.10 – 09.30 Utilitatea testelor genetice avansate în diagnosticul și tratamentul epilepsiilor – serie de cazuri clinice
Viorica Elena Rădoi, Cristina Dragomir, Bianca Basangiu, Graţiela Chelu, Oana Mantescu, Marinela Malangeanu, Sandra Grigore, Radu-Ioan,
Centrul Diagnostc Synevo, Bucureşti, România

09.30 – 09.50 Epilepsia mioclono atonă – variabilitate fenotipică pornind de la fenotipul clasic
Cristina Moțoescu, București, România

09.50 – 10.10 În spatele și dincolo de gena MECP2 Cristina Anghelescu, Dana Craiu*,
Centrul Medical LOTUS, *Spital Obregia, București, România

10.10 – 10.30 Epilepsiile copilului cu leziuni cerebrale perinatale – unele aspecte de diagnostic Corina Grîu, Sprîncean Mariana, Calcâi Cornelia, Lupușor Nadejda, Revenco Nineli, Svetlana Hadjiu
Chișinău, Republica Moldova

10.30 – 11.00 Pauza de cafea

11.00 – 12.30 Epilepsii (partea II) – Fenotipuri epileptice noi
Moderatori: Ileana Benga, Oana Tarța-Arsene

11.00 – 11.15 Epilepsia asociată mutațiilor GRIN Oana -Tarța Arsene, Diana Bârcă, Corina Morar, Cristina Moțoescu, București, România

11.15 – 11.30 O rafinare a conceptului: Encefalopatii epileptice versus epilepsii cu encefalopatie developmentală – rolul etiologiei Dana Craiu, București, România

11.30 – 11.45 Genetica convulsiilor febrile – ce le spunem părinților? Iuliu Bacoş-Cosma, Timișoara, România
11.45 – 12.00 Spasmele epileptice pot avea cauze genetice Laura Popescu, Dana Craiu*, Brașov/*Bucureşti, România

12.00 – 12.15 SCN2A și crizele familiale neonatale
Carmen Sandu, Niculina Butoianu, Carmen Burloiu, Catrinel Iliescu, București, România

12.15 – 12.30 ESES: de la clinică la EEG și înapoi Cristina Pomeran, Carmen Sandu, Dana Craiu, Catrinel Iliescu, Diana Bârcă, Oana Tarța -Arsene, Cristina Moțoescu, Ioana Minciu, Alice Dica, Mădălina Leanca, Mădălina Lascu, Sanda Măgureanu, Bucureşti, România

12.30 – 13.00 Epilepsii (partea a III a) – Recomandări de practică medicală și tratament în epilepsie
Moderatori: Catrinel Iliescu, Iuliu Bacoș-Cosma, Dana Craiu

12.30 – 12.40 Recomandări de practică clinică în Convulsiile febrile Dana Craiu și grup lucru pentru convulsii febrile, Bucureşti, România

12.40 – 12.50 Recomandări de practică clinică în Spasmele epileptice/Sindromul West
Catrinel Iliescu și grup lucru pentru spasme epileptice, Bucureşti, România

12.50 – 13.00 Recomandări de practică clinică în Sindromul Dravet Dana Craiu și grup lucru pentru sindrom Dravet, Bucureşti, România

13.00 – 14.30 Prânz și vizionare postere

14.30 – 16.00 Malformații cerebrale (partea I)
Moderatori: Ioana Minciu, Anna Jansen, Alice Dica

14.30 – 14.50 Malformațiile cerebrale la copil, date generale Diana Bârcă, Catrinel Iliescu, București, România

14.50 – 15.20 Genetica polimicrogiriilor Anna Jansen, Bruxelles, Belgia

15.20 – 15.40 Schizencefaliile – ce este în spatele lor?
Alice Dica, București, România

15.40 – 16.00 Spectrul clinic și etiologic al lisencefaliei Iuliu Bacoș Cosma, George Moisa,Timișoara, România

16.00 – 16.30 Pauza cafea

16.30 – 17.30 Sesiune educațională – Scleroza tuberoasă (ST) (I)
Moderatori: Dana Craiu, Anna Jansen

16.30 – 17.00 Sindroame genetice cu tulburări cognitive și comportamentale – exemplul Sclerozei Tuberoase
Anna Jansen, Bruxelles, Belgia 17.00 – 17.30 Calea mTOR și Everolimus – ce poate aduce viitorul ? Dana Craiu, București, România

17.30 – 18.30 Sesiune educațională – Scleroza tuberoasă (II)
(modul de discuții realizat cu sprijinul NOVARTIS)
Moderatori: Iuliu Bacoș Cosma, Carmen Burloiu

17.30 – 17.50 Everolimus – tratament de asociere în epilepsia farmacorezistentă asociată ST – recomandări actuale
Carmen Burloiu, Mădălina Leanca, București, România

17.50 – 18.05 Efectul antiepileptic al tratamentului cu Everolimus la pacienți cu SEGA asociat Sclerozei Tuberoase
Mădălina Leanca, Carmen Burloiu, Diana Barcă, Oana Tarța-Arsene, Catrinel Iliescu, Cristina Pomeran, Alice Dică, Carmen Sandu, Dana Craiu, București, România

18.05 – 18.20 Când ne gândim la chirurgia epilepsiei în scleroza tuberoasă – discuții pe marginea unui caz clinic
Oana Tarța -Arsene, Cristina Pomeran, Ruxandra Aursulesei, Ioana Mândruță, Sergiu Stoica, Alina Mitel, Carmen Burloiu, București, România

18.20 – 18.30 Recomandări de practică medicală în Scleroza tuberoasă Mădălina Leanca, Iuliu Bacoș Cosma*, Carmen Burloiu
*Timişoara, București, România

18.30 – 19.30 Adunarea generală SRNP

SÂMBĂTĂ – 28 OCTOMBRIE 2017

09.00 – 10.30 Malformații cerebrale (partea a IIa)
Moderatori: Gabriela Vișa, Svetlana Hadjiu, Magdalena Budișteanu

09.00 -09.20 Investigarea mecanismelor genetice implicate în apariția malformațiilor cerebrale. Experiența Clinicii de Neurologie Pediatrică a Spitalului Clinic de Psihiatrie “Prof dr Alexandru Obregia București” Magdalena Budișteanu, Sorina Mihaela Papuc, Raluca Colesniuc, Ioana Borcan, Catrinel Iliescu, Carmen Burloiu, Oana Tarța-Arsene, Diana Bârcă, Ioana Minciu, Bogdan Budișteanu, Ina Ofelia Focșa, Andreea-Cristina Tutulan-Cuniță, Natalyia DiDonato, Dana Craiu, Aurora Arghir
București, România

09.20 – 09.40 Holoprozencefalia – diagnostic clinico- imagistic și monitorizare Gabriela Adriana Vișa, Grațiela Ionescu, Livia Maria Ognean,
Sibiu, România

09.40 – 09.55 Displaziile corticale focale în patologia neuropediatrică Oana Tarța – Arsene, Dana Craiu, Diana Bârcă, Carmen Sandu, Carmen Burloiu, Catrinel Iliescu, Magdalena Budişteanu, Ioana Minciu, Cristina Pomeran, Cristina Moţoescu, Alice Dica, Mădălina Leanca, Sergiu Stoica, Anca Vişan, Adrian Iliescu, George Moisa, Ioana Mîndruţă, Niculina Butoianu, București, România

09.55 – 10.15 Unele aspecte de diagnostic ale accidentelor vasculare cerebrale la nou născuți, sugari și copiii de vârstă mică Mariana Sprîncean , Nadejda Lupuşor, Corina Grîu, Cornelia Călcîi, Nineli Revenco, Svetlana Hadjiu , Chișinău, Republica Moldova

10.15 – 10.30 Subiect rezervat

10.30 – 11.00 Pauza cafea

11.00 – 12.20 Malformații cerebrale (partea a IIIa)
Moderatori: Ioana Minciu, Adrian Toma

11.00 – 11.30 Defecte structurale ale cerebelului și trunchiului cerebral. Clasificare și cazuri clinice. Adrian Toma, Life Memorial Hospital, București, România 11.30 – 11.50 Spectrul sindromului Joubert Catrinel Iliescu, Carmen Burloiu, București, România

11.50 – 12.10 Hipoplazia pontocerebeloasă tip 2 – o cauză rară a tulburării de dezvoltare Carmen Sandu , Alina Mitel, Carmen Burloiu, București, România

12.10 -12.30 Rolul echografiei în diagnosticul și monitorizarea anomaliilor fosei posterioare și coloanei vertebrale
Adrian Ioan Toma, Life Memorial Hospital, București, România

12.30 – 12.50 Malformația venei Galen
Stefăniță Dima, Adrian Ioan Toma
Life Memorial Hospital, București, România

12.50 – 13.10 Prezentare postere premiate

13.10 – 13.50 Highlights în Neurologia Pediatrică
Dana Craiu, Diana Bârcă, Catrinel Iliescu, Carmen Burloiu, Niculina Butoianu, Ioana Minciu, București, România

13.50 – 14.00 Concluzii. Închiderea congresului

 

Descarca PROGRAMUL PRELIMINAR

Descarca PROGRAMUL PRELIMINAR (EN)

A 3 a Conferință a Societății Române de Neurologie Pediatrică

26-28 octombrie 2017

Hotel Crown Plaza, Bucuresti

Teme:

  1. Boli neurometabolice,
  2. Malformatii cerebrale,
  3. Epilepsii – fenotipuri epileptice noi

Detalii veți regăsi dupa data de 1 Mai în primul anunț ce va fi trimis pe email, cat si pe site-ul societății www.srnp.ro

Vă așteptăm să participați cu lucrări, atât prezentări orale cât și postere.
Rezumatele vor fi trimise pe adresa de email a secretariatului stiintific.
Secretariat stiintific Congres: Dr Butoianu Niculina, email: secretariatsrnp2015@gmail.com

Date Importante de reținut:

  • Data limita de trimitere a rezumatelor: 1 iulie 2017
  • Inregistrare cu taxa redusa: pana la 1 septembrie 2017
  • Data limita pentru rezervare cazare: 1 octombrie 2017
  • Data limita pentru asigurarea materialelor: 1 octombrie 2017

 

ATENTIE: Termenul de trimitere a rezumatelor s-a prelungit pana in data de 30 Iulie.

 

Organizator congres: Firma RoTP, persoana contact – Lavinia Bodislav email: lavinia@rotravelplus.com
Pentru rezervari cazare va puteti adresa firmei organizatoare a Conferintei.

Descarca anuntul de aici.

Detalii a-III-a Conferinta a Societatii Romane de Neurologie Pediatrica: descarca de aici.

Programul final al Celei de a-III-a Conferinte ( en ) – descarca.

 

 

Pentru inregistrare la Conferinta, incarcare rezumate sau alte informatii, va rog accesati pagina organizatorului evenimentului:

https://srnp.rotravelplus.eu/


WORKSHOP DE BOLI NEUROMUSCULARE

21 – 22 martie 2017

Invitati – dr. Laurent Servais, neurolog pediatru, doamna dr.Jessica Taytard, specialist pneumolog, Severine Denis, kinetoterapeut de la Institutul de Miologie din Paris.
Loc desfasurare eveniment –  Spitalul Alexandru Obregia Bucuresti.

Taxa participare:

  • 200 de lei pentru medicii primari/specialisti si kinetoterapeuti;
  • 100 lei pentru medicii rezidenti.

Numarul de locuri este limitat, 55 de locuri pentru membrii SRNP si 15 locuri pentru kinetoterapeuti.

Pentru INSCRIERE: 

  • va rugam sa trimiteti mai intai solicitarea dvs de participare prin email pe adresa secretariatsrnp2015@gmail.com;
  • veti primi confirmarea pentru participare dupa ce vor fi analizate locurile disponibile,
  • dupa primirea confirmarii puteti plati taxa de participare in contul SRNP.
Contul SRNP: Banca Romana pentru Dezvoltare, Angentia Amiro, Bucurest, sector 4, nr cont: RO07BRDE441SV82041134410, cu mentiunea pentru workshopul de boli neuromusculare martie 2017.
O copie scanata a chitantei se va trimite pana in data de 12.martie 2017 pe aceeasi adresa de email.
Trimitere cazuri pentru prezentari/discutii – pana in data de 01.03.2017
    * Daca aveti cazuri pe care doriti sa le discutam cu invitatii nostri trebuie sa trimiteti pana in data de 01.03.2017, titlul si autorii prezentarii
    * Formularul cu informatii despre caz (clinical report)  trebuie trimis completat pana in data de 06.03.2017. In caz contrar cazurile nu vor putea fi prezentate.
Informatii in detaliu privind locatia exacta de desfasurare a evenimentului, ora, programul, etc vor fi mentionate ulterior pe site si vor fi transmise si prin email.
Pentru intrebari suplimentare va sta la dispozitie doamna dr. Nina Butoianu la adresa de email secretariatsrnp2015@gmail.com.

 

Descarca programul work-shop-ului de aici.

 


WORKSHOP DE BOLI NEUROMETABOLICE

SI MALFORMATII CEREBRALE,

30 mai – 1 iunie 2016

Invitati speciali și lectori: Prof. Dr Linda de Meirleir şi Prof. Dr Anna Jansen
Departamentul de Neurologie Pediatrică al Spitalulului Universitar din Bruxelles (UZB), Belgia.

Program:

  • Luni 30.05.2016 (13:30 – 18:00) – Malformatii cerebrale;
  • Marti 31.05.2016 (9:00 – 18:00) – Boli Neurometabolice (partea I);
  • Miercuri 01.06.2016 (9:00 – 18:00) – Boli Neurometabolice (partea I).

Workshopul este creditat cu puncte EMC de către CMR.

Numar de locuri limitat – 50 locuri pentru membrii SRNP și 10 locuri pentru alte specialități (colegi cu interes cunoscut în bolile metabolice și malformațiile cerebrale).

Pentru inscriere:

Înscrierea se va face pe principiul primul înscris – primul servit până la ocuparea locurilor. Membrii SRNP cu specialitatea neurologie pediatrică au prioritate.
Trebuie să vă anunțați dorința de a participa pe adresa de mail secretariatsrnp2015@gmail.com .
După ce primiți confirmarea secretariatului că sunteți pe listă, veți putea plăti taxa de înscriere.
Taxa de inscriere se plateste doar dupa obtinerea confirmarii inscrierii de la secretariat SRNP.

Taxa participare – 200 RON pentru medicii specialiști membrii SRNP, 100 ron pentru medicii rezidenți care sunt primi autori și prezintă lucrări.
Taxa poate fi plătită fie în contul SRNP – nr cont RO 07BRDE441SV82041134410, Banca Română pentru Dezvoltare, Agenția Amiro, București, sector 4, cu mențiunea pentru Workshopul de boli neurometabolice și malformații cerebrale, fie direct la Dr. Ioana Minciu, trezorierul SRNP.
Vă rugăm să trimiteți o copie scanată a chitanței, pe aceeași adresă de mail, până în data de 23.05.2016, ora 0:00.

Dacă aveți cazuri pe care doriți să le discutăm împreună cu invitații noștri vă rugăm să trimiteți până în data de 20.05.2016 titlul, autorii prezentării/prezentărilor și formularul cu datele pacienților.
După finalizarea programului veți primi detalii privind locația exactă, ziua prezentării și alte informații necesare.

Comitet organizare

  • Diana Bârcă
  • Dana Craiu
  • Catrinel Iliescu

Pentru intrebări va stăm la dispoziție pe adresa de mail secretariatsrnp2015@gmail.com

Descarca programul in format .pdf

East-European-Course-of-Epilepsy

This course is supported and endorsed by ILAE-CEA and organized under the umbrella of Romanian ILAE Chapter (SRIE), in collaboration with Romanian Society of Pediatric Neurology (SRNP), Romanian Society of Neurology (SNR) and Romanian Foundation for Epilepsy and Neurology (RONEP).
Course directors: Dana Craiu, Stanislav Groppa, Alla Guecht (TBD) Eugen Trinka (TBD)

Venue 2016: Cheile Gradistei, Romania
Local Organizing committee : Dana Craiu, Laura Popescu, Tudor Lupescu, Iuliu Bacos, Oana Tarta-Arsene
Secretary : Florentina Grigore (flore.ronep@yahoo.com)
Scientific Committee: Iuliu Bacos (RO), Carmen Barba (IT), Diana Barca (RO), Meir Bialer (Israel), Jean Ciurea (RO), Dana Craiu (RO), Ljerka Cvitanovic Sojat (Croatia), Alice Dica (RO), Petia Dimova (BG), Stanislav Groppa (Rep Moldova), Alla Guekht (Russia), Hrvoje Hecimovic (Croatia), Catrinel Iliescu (RO), Nebojsa Jovic (Serbia), TBD (Ukraine), Tudor Lupescu (RO), Ioana Mindruta (RO), Cristina Motoescu (RO), Cristina Panea (RO), Dragoslav Sokic (Serbia), Niccola Specchio (IT), Oana Tarta-Arsene (RO), Eugen Trinka (AU), Mihaela Vintan (RO), Slavica Vujisic (Montenegro).

Course general information

The 2016 Course offers basic knowledge on epilepsy treatment in children and adults based on interactive clinical case-discussions (participants are invited to send their cases related to the announced topics for review and selection at least 2 month before the curse at flore.ronep@yahoo.com). Lectures offered by the faculty will summarize knowledge. This course has international appeal.

Topics: AED pharmacokinetics and drug interactions, First seizure management, Treatment in newly diagnosed patients (How to choose AED treatment), Molecular targets of AEDs, Dug choice by seizure type and epilepsy syndrome, Original versus generics, Status epilepticus treatment, Limbic encephalitis, Adverse reactions to AEDs – how to monitor and how to treat, AED discontinuation, Contraception and AEDs, Catamenial epilepsy, Impact of AEDs on fertility, How to follow a pregnancy in WWE, Impact of AEDs on children of WWE (cognition, malformations), Breastfeeding in WWE, Epilepsy treatment in infancy based on clinical cases, Epilepsy in elderly and patients with comorbidities (all based on case discussions and supported by literature).

Provisional Faculty

Iuliu Bacos (RO), Carmen Barba (IT), Diana Barca (RO), Meir Bialer (Israel), Jean Ciurea (RO), Dana Craiu (RO), Ljerka Cvitanovic Sojat (Croatia), Alice Dica (RO), Petia Dimova (BG), Stanislav Groppa (Rep Moldova), Alla Guekht (Russia), Hrvoje Hecimovic (Croatia), Catrinel Iliescu (RO), Nebojsa Jovic (Serbia), TBD (Ukraine), Tudor Lupescu (RO), Ioana Mindruta (RO), Cristina Motoescu (RO), Cristina Panea (RO), Dragoslav Sokic (Serbia), Niccola Specchio (IT), Oana Tarta-Arsene (RO), Eugen Trinka (AU), Mihaela Vintan (RO), Slavica Vujisic (Montenegro).

Target audience

Pediatric neurologists and adult neurologists, neurophysiologists, psychiatrists, neurosurgeons with a medium level of expertise in the area of epilepsy care (already dealing with epilepsy patients). The 2016 course aims for 60 participants with possibility of extending to 80 if there is request for it.

Venue 2014: Cheile Gradistei, Romania http://www.cheilegradistei.ro/resort-moeciu/index.php?page=home&lang=en

Cheile Gradistei is situated 3 hours driving from Bucharest airport (direct flights from most European cities and UK) and 2.5 hours away from Sibiu airport (directly connected to some European cities). It is situated in the middle of Romania, Transylvanian area, near Brasov city and 5 km near Bran Castle, the so called “Dracula’s Castle”. Cheile Gradistei offers a special advantage of isolation in the middle of splendid nature creating the possibility of good interaction among participants and trainers, premises for future collaboration and friendship. Cheile Gradistei is located 5 km near Bran Castle, the so called “Dracula’s Castle”.

Transport to venue:

Participant’s arrival is expected the evening before the course (June 14th). Cheile Gradistei is situated 3 hours driving from Bucharest airport (direct flights from most European cities and UK) and 2.5 hours away from Sibiu airport (directly connected to Germany). Due to distance, arrangements will be made for transportation of all participants and trainers from Bucharest to Cheile Gradistei and back within certain time limits (will be further announced).

Accommodation:

The course organizers booked 80 rooms in Cheile Gradistei Complex at special prices (included in the course cost).

Cost of the whole course: 360 euro covers:
– Registration fee
– Accommodation: 4 nights in double room (2 participants/room); for single room accommodation, a difference of 20 euro/night should be paid = 80 euro.
– Meals (4 x breakfast + 4 x dinner + 3 x lunch)
– Social program during course
– Materials for course
– Transport Bucharest –venue, back

Bursaries (20)

10 partial bursaries of 250 euro offered by CEA-ILAE (for foreign guests) and 10 partial bursaries of 250 euro offered by Romanian ILAE chapter, SRIE (for Romanian participants) are available and will cover:
– Accommodation: 4 nights in double room (2 participants/room)
– Meals (4x breakfast + 4 x dinner + 3x lunch)
– Social program during course
– Materials for course
– Transport Bucharest – venue, back

All bursary recipients will pay a registration fee of 110 euro. For payment see Booking form.

Criteria for bursary application will include:

1. Participants from East-European countries (Bosnia-Hertegovina, Bulgaria, Croatia, Montenegru, Republic of Moldova, Romania, Russia, Serbia, Slovenia, Ukraine);
2. Applicants did not receive an ILAE bursary or do not plan to ask an ILAE bursary during the year 2016.
3. Young trainees will have priority (under age 40);
4. Bursary applicants must prove that they are members of their National Chapters with registration fee for 2016 already payed.

Bursary applicants should send a CV and recommendation from the head of their clinic and prove of their chapter membership with payed 2016 fee until April 25th (results of selected bursary recipients – 10 May 2016).

DEADLINES:

– 25 April 2016 – Bursary application (results of selection 10 May 2016)
– 15 May 2016 – Final registration

download in .pdf

Workshop de boli neuromusculare

Avem placerea sa va invitam si anul acesta la workshop-ul de boli neuromusculare care ii are ca invitati pe domnul dr. Laurent Servais, neurolog pediatru, doamna dr. Jessica Taytard, specialist pneumolog si doamna kinetoterapeut Severine Denis, de la Institutul de Miologie din Paris.

Evenimentul se va desfasura in perioade 22.03-23.03.2016.

Pentru informatii suplimentare puteti sa o contactati pe doamna dr. Nina Butoianu la adresa de e-mai: nbutoianu91@gmai.com.

Termenul de trimitere a rezumatelor pentru cea de a 2 a Conferinta de Neurologie Pediatrica a fost prelungit pana la data de 30 iulie. Asteptam rezumatele dumneavoastra pentru cele 4 teme ale conferintei:

  • Boli demielinizate ale SNC,
  • Boli neuromusculare acute,
  • Actualităti în Epilepsiile copilului,
  • Boli neurologice rare.

 
Rezumatele vor fi trimise in limba romana si engleza, respectand indicatiile din primul anunt.

Din cauza unor probleme tehnice legate de site (pe care speram sa le rezolvam cat mai repede), va rugam sa trimiteti rezumatele catre secretariatul stiintific al conferintei (Dnei Dr Butoianu ) pe adresa de email secretariatsrnp2015@gmail.com

Va reamintim ca puteti beneficia de plata redusa a taxei de participare pana la data de 15 septembrie 2015.

Pentru trimiterea rezumatelor nu este necesara dovada platii taxei de participare ci doar inregistrarea participarii la conferinta, plata taxei fiind posibila ulterior inregistrarii respectand termenele din primul anunt.

Informatii utile regasiti in primul anunt al conferintei.

A IIa Conferintă a Societătii Române de Neurologie Pediatrică
cu participare internatională

Hotel Ramada Parc – Bucuresti 05 – 07 noiembrie 2015

 

COMITETE

PREŞEDINTE ONORIFIC CONFERINȚĂ: Prof. Dr. Sanda Magureanu
PREŞEDINŢII CONFERINŢEI: Burloiu Carmen
Craiu Dana
COMITET ŞTIINŢIFIC CONFERINȚĂ
Bârcă Diana, Minciu Ioana, Boghean Cristina, Motoescu Cristina, Budisteanu Magda,  Pomeran Cristina, Burloiu Carmen, Robănescu Ligia, Butoianu Niculina,  Sandu Carmen, Craiu Dana,  Tarta-Arsene Oana, Dica Alice Vințan Mihaela, Iliescu Catrinel, Visa Gabriela
COMITET DE ORGANIZARE CONFERINȚĂ
Acsinte Ileana Iliescu Catrinel,  Bacos Iuliu, Leanca Mădălina, Bârcă Diana, Minciu Ioana, Burloiu Carmen, Moisa George, Costea Raluca, Popescu Laura, Craiu Dana, Sandu Magdalena, Dogaru Aurelia, Toma Adrian,
website-ul conferintei: www.srnp.ro/neurologiepediatrica2015
Secretariat stiintific:
Dr. Butoianu Niculina
Secretariat organizatoric:
Romania Travel Plus – Organizator Profesionist de Congrese
Str. Tudor Ştefan 56. Sector 1, 011658, Bucureşti, Romania
Tel: +40 21 230 42 82 / +40 21 230 51 10, Fax: +40 21 230 50 42
Persoana de contact: Lavinia Bodislav
Email:secretariatsrnp2015@gmail.com, lavinia@rotravelplus.com

INFORMATII GENERALE

Data conferintei: 05 – 07 noiembrie 2015

Locatie: HOTEL RAMADA PARC – BUCUREȘTI
Bulevardul Poligrafiei 3 – 5, București 013704, 021 549 2000

Limba oficială a conferintei
Limba oficială a conferintei va fi limba romană, cu prezentarea (slide) redactată în limba engleză.
Invitatii străini vor prezenta în limba engleză.
Nu se va asigura traducere simultană.

Temele conferinţei:

  • Boli demielinizate ale SNC
  • Boli neuromusculare acute
  • Actualităti în Epilepsiile copilului
  • Boli neurologice rare
  • Ghiduri și recomandări de practică medicală în Neurologia Pediatrică: Convulsii febrile și sd Dravet, Scleroza tuberoasă, Paralizia neonatală de plex brahial, Sd West

Rezumate

Comitetul Stiinţific invită autorii să trimită rezumatele pentru evaluare şi includere în program.
Subiectul lucrărilor ce urmează a fi prezentate trebuie să abordeze una din temele conferintei.

Trimiterea rezumatelor

Rezumatele pot fi trimise doar prin încărcarea acestora online în website-ul conferintei la tema
corespunzătoare: www.srnp.ro/neurologiepediatrica2015

Este necesară înregistrarea on line, a cel putin unuia dintre autori pentru a încărca rezumatul. Pentru mai multe informatii vă rugăm să cititi cu atentie indicatiile de pe site.

Data limită de transmitere a rezumatelor: 15 iunie 2015

Pentru trimiterea rezumatului se va selecta tema la care doriti să fie inclus rezumatul. Puteti verifica personal dacă rezumatul a fost corect încărcat, sau puteti face modificări intrând pe pagina dumneavoastră prin “profilul participantului”.
Eventualele modificări se pot face până la data de 15 iunie 2015

Nu există o limită a numărului de rezumate pe care le poate înregistra un participant. Rezumatele vor fi evaluate de comitetul stiintific. Autorul lucrării va fi înstiintat ulterior prin e-mail despre acceptarea sau nu a rezumatului. Înstiintarea va fi transmisă până la data de 15 august 2015

Pregătirea rezumatelor

Rezumatele lucrărilor vor fi redactate în format text, având următoarele specificaţii:

  • Textul în limba română (cu diacritice) si engleză
  • Rezumatele vor fi redactate în Times New Roman
  • Numele şi prenumele autorilor (fără titluri academice, profesionale) cu sublinierea autorului prezentator şi a instituţiilor cărora le aparţin
  • Textul va cuprinde: introducere, ipoteza de lucru şi scopul lucrării, material şi metode, rezultate, concluzii, cuvinte cheie, fără tabele sau grafice.
  • Textul va cuprinde maximum 250 cuvinte
  • Se va preciza forma de prezentare dorită – oral sau poster
  • Se va specifica tema secțiunii la care participanții doresc să susțină lucrarea sau posterul.

Înregistrare

Participantii sunt rugati să se înregistreze din timp prin completarea formularelor de înregistrare online.
Înregistrarea la conferintă se poate face doar on-line. Fiecare participant trebuie să îsi facă înregistrarea on-line personal.
Înregistrarea este obligatorie pentru a putea accesa sectiunea de rezumate.

Vă rugăm să cititi cu atentie instructiunile referitoare la înregistrare pe pagina de web:
www.srnp.ro/neurologiepediatrica2015

TAXE DE PARTICIPARE
tarife conferinta* Persoanele care doresc să participe la conferintă si nu au achitat taxa de participare până la data de 15 octombrie se pot înscrie si achita taxa doar în ziua conferintei la secretariatul acesteia. În această situatie nu garantăm asigurarea mapei conferintei.

Taxa de participare include participarea la lucrările conferintei, masa de prânz, pauzele de cafea, volum de rezumate (CD).
Plata taxei se face în contul SRNP, număr cont bancar RO07 BRDE 441S V820 4113 4410 deschis la Banca Română pentru Dezvoltare, Agentia AMIRO, Bucuresti sector 4, cu specificatia taxă conferintă SRNP 2015.

O copie scanată a chitantei se va trimite Doamnei Dr. Butoianu Niculina la adresa de email  secretariatsrnp2015@yahoo.com cât si la secretariatul conferintei: lavinia@rotravelplus.com

Cum să rezervaţi cazarea

Participanţii sunt rugaţi să solicite camere pe email firmei organizatoare a congresului, la următoarea adresa de e-mail: lavinia@rotravelplus.com

Numărul camerelor rezervate pentru conferinţă fiind limitat, vă rugăm să aşteptaţi răspunsul privind disponibilitatea, înainte de a achita. Confirmarea finală va fi transmisă după achitarea nopţilor de cazare rezervate.

camere conferintaTarifele camerelor sunt exprimate în EURO și se plătesc la cursul intern al hotelului, de BNR+2%, din ziua plătii sau din ziua emiterii facturii. Tarifele includ TVA.

Cum să achitati cazarea

Plata cazării se face în contul Romania Travel Plus, de la orice bancă sau Oficiu Postal.

ROMANIA TRAVEL PLUS
RO58 INGB 0001 0001 3596 8954
CUI: RO10124944

Când faceţi plata vă rugăm menţionaţi şi ce reprezintă suma pe care o plătiţi – numele hotelului, numărul de nopţi, tipul camerei şi evenimentul pentru care faceţi plata.
Ex: c-val. cazare Ramada Parc, Popescu Ion, 05-07.11.2015 (2 nopti cazare), cameră SGL – SRNP.

Dovada plăţii va fi trimisă pe email – lavinia@rotravelplus.com

Confirmarea finală va fi transmisă după achitarea nopţilor de cazare rezervate.

Pentru orice problemă organizatorică participantii se vor adresa doar firmei organizatoare de congres, la adresa de email lavinia@rotravelplus.com, iar pentru problemele stiintifice d-nei Dr. Butoianu, la adresa de email secretariatsrnp2015@yahoo.com

 

DATE DE RETINUT

Data limită de trimitere a rezumatelor: 15 iunie 2015

Data limită de înştiinţare pentru acceptarea rezumatelor: 15 august 2015

Înregistrare cu taxă redusă: 15 septembrie 2015

Data limită pentru rezervare cazare: 15 octombrie 2015

Data limită pentru asigurarea materialelor: 15 octombrie 2015

Descarca aici Primul anunt al Conferintei SRNP

 

 

Therapeutic Options in Drug Resistant Epilepsy

Bucharest, Novotel Hotel, 23-25th of April 2015

Organized by

Romanian Neurological Society (SNR), in collaboration with

Romanian Society for Pediatric Neurology(SRNP)

Thursday 23 rd of April 2015 – Genetic epilepsies

Morning session
Chairs : Olivier Dulac and Ioana Mindruta
09.00 – 09.10 Opening remarks
09.10 – 10.00 Epileptic syndromes with genetic etiology
Olivier Dulac, Paris, France
10.00 – 10.20 Role of genetic mechanisms for therapeutic options
Catrinel Iliescu
10.30 – 11.00  Role of genetics in pharmacoresistance
Dana Craiu

11.00 -11.20 coffee break

Chairs: Petia Dimova and Dana Craiu
11.20 – 11.50 Epilepsies related to chromosomal disorders – clinical cases
Diana Barca, Magda Budisteanu, Catrinel Iliescu, Cristina Motoescu, Cristina Pomeran, Oana Tarta-Arsene, Madalina Leanca,      Nina    Butoianu,         Carmen Burloiu, Dana Craiu
11.50 – 12.20 Treating epilepsy in adolescence
Dana Craiu
12.20 – 13.00 Clinical cases in adult population
Csilla Nagy, Ana Ciurea, Irina Popa, Raluca Gurgu

13.00 – 14.00 Lunch

Afternoon session
Chairs: Carmen Burloiu and Raluca Teleanu

14.00 – 14.30 How do we get to the diagnosis in genetic epilepsies?
Petia Dimova, Sofia, Bulgaria
14.30 – 15.00 Malformation of cortical development
Raluca Teleanu, Bucharest, Romania
15.00 – 15.30 Phenotype and genotype spectrum in Dravet Syndrome
Dana Craiu
15.30 – 16.00 ESES – clinical manifestations and genetics
Cristina Pomeran, Cristina Motoescu

16.00 – 16.20 Coffee break

Chairs: Catrinel Iliescu and Oana Tarta
16.20 – 17.20 The role of cerebellum and basal ganglia in epilepsy
Olivier Dulac, Paris, France
17.20 – 17.50 Photosensitivity and genetic determinism
Carmen Sandu, Catrinel Iliescu, Cristina Motoescu, Cristina Pomeran,  Alice Dica, Dana Craiu
17.50 – 18.00 Discussions, Q&A

Friday, 24th of April – Surgical  treatment in MRI positive vs. MRI negative epilepsies

Morning session
Chairs:  Philippe Kahane and Dana Craiu
09.00 – 09.50 Presurgical evaluation and surgery results in symptomatic partial epilepsy (MRI positive)
Lorella Minotti, Grenoble, France
09.50 – 10.50 Clinical cases – pediatric epilepsy
Oana Tarta Arsene, Alice Dica, Cristina Pomeran, Cristina Motoescu,  Carmen Sandu, Dana Craiu, Bucharest, Romania
10.50 – 11.00 Discussions, Q&A

11.00 – 11.20 coffee break

Chairs: Petia Dimova and Raluca Teleanu
11.20 –12.10  Presurgical evaluation and surgical outcome in MRI negative  epilepsies
Philippe Kahane, Grenoble, France
12.10 – 12.40 Romanian experience in the National Program for Pharmacoresistant  Epilepsies
Ioana Mindruta,  Bucharest. Romania
12.40 – 13.00 Case discussions (adult and pediatric patients)
Adina Roceanu, Catrinel Iliescu, Carmen Burloiu, Bucharest, Romania

13.00 – 14.00 lunch

Afternoon session
Chairs: Lorella Minotti and Catrinel Iliescu
14.00 – 14.20 Lesions located in the eloquent cortex – presurgical evaluation and   surgery outcome in lesional occipital lobe epilepsies in children
Laura Craciun, Bucharest, Romania
14.20 – 15.00 Epilepsy surgery in genetic epilepsies
Petia Dimova, Sofia, Bulgaria
15.00 – 15.15 Radiofrequency thermocoagulation, possible alternative to open brain surgery
Irina Popa, Ana Ciurea, Alin Rasina, Jean Ciurea, Bucharest, Romania
15.15 – 15.30 Case discussion

15.30 – 15.45 coffee break

Chairs:  Carmen Burloiu and Ioana Mindruta
15.45 – 16.15 Case discussions in adult population
Irina Constantinescu (Iasi) and Sanda Petrutiu (Tg Mures)
16.45 – 17.45 Case discussions in pediatric population
Oana Tarta Arsene, Carmen Burloiu, Raluca Teleanu, Bucharest,  Romania
17.45 – 18.00 Discussions, Q&A

Saturday, 25th of April, 2015

1) Neurostimulation methods for brain mapping and therapy in drug resistant epilepsies

Chairs: Andrei Barborica and Jean Ciurea

09.00 – 09.40  Neurostimulation for brain mapping in presurgical evaluation
Lorella Minotti, Grenoble, France
09.40 – 10.20  Neurostimualtion as a therapeutic tool in drug resistant epilepsy  VNS and DBS
Philippe Kahane, Grenoble, France
10.20 – 10.40  Vagal nerve stimulation – surgical technique
Mircea Gorgan, Felix Brehar, Bucharest, Romania

10.40 -11.00 coffee break

2) Signal analysis methods and the epileptogenic networks

Chairs: Olivier David and Adina Mincic
11.00 – 11.40 StereoEEG method and computer assisted signal analysis
Olivier David, Grenoble, Franta
11.40 – 12.10 Modern methods to study cognition – applicability in epilepsy
Adina Mincic, Oradea, Romania,
12.10 – 12.40 Microelectrodes recordings in the seizure onset zone
Andrei Barborica, Bucharest, Romania
12.40 – 13.10 StereoEEG method – surgical technique for electrodes implantation
Bogdan Balanescu, Ana Ciurea, Alin Rasina, Jean Ciurea
13.10 – 13.40 A functional connectome of the human brain based on intracranial electrical stimulation in patients with epilepsy
Cristian Donos, Romania
13.40 – 13.50 Discussions
13.50 – 14.00 Closing remarks